Naša železnica – 120 let Bohinjske proge
Organizator - 1
Organizator - 2
Organizator - 3
Organizator - 4
Mineva 120 let od odprtja Bohinjske proge, železniške povezave Posočja s svetom. Obetala je gospodarski in vsesplošni razcvet posoških krajev, do katerega pa zaradi spleta zgodovinskih dogodkov in okoliščin v kasnejših letih ni prišlo. Ob tokratni obletnici bomo progo osvetlili z drugačnega zornega kota. Ozrli se bomo v zgodovino, a pogledali tudi, kako prostor ob progi živi danes.
Razstava arhitekta Elvisa Jerkiča, ki jo bomo ob tej priložnosti odprli pod železniškim viaduktom v Bači pri Modreju, skuša prek fotografij prikazati, kako se je prostor ob železnici spremenil od časa gradnje do danes in kako so ga domačini prilagodili za svoje potrebe. Še prej pa bomo na sprehodu ob progi spoznavali, kakšen pomen je Bohinjska proga imela v različnih obdobjih naše zgodovine.
nedelja, 7. junij 2026
14.00 Železniška postaja Most na Soči
DEDIŠČINA BOHINJSKE PROGE IN RAPALSKE MEJE
Voden sprehod od železniške postaje do sotočja Idrijce in Bače
15.00 Bača pri Modreju, viadukt Idrijca
NAŠA ŽELEZNICA – 120 let prilaščanja Bohinjske proge
Odprtje razstave
Bohinjska proga je močno zarezala v prostor zahodne Slovenije, spremenila je pokrajino in ljudi. Vpeljala je nove gospodarske in družbene navade in odročne doline integrirala v moderni svet. Ker se je tok zgodovine preokrenil, se je spremenila tudi vloga nekdaj obetavne prometne povezave med oddaljenimi trgi. Omejena z državnimi mejami je proga postala bolj dovzetna za vmesne kraje. Prostor železnice so si sčasoma prilastili narava in domačini.




