˝Manjšine ne odvzemajo, temveč krepijo˝
Kot že 46-krat poprej se je tudi letošnje tradicionalno Novoletno srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja, ki ga je 14. januarja gostila Občina Bovec, odvilo ob krepitvi obstoječih in tkanju novih prijateljskih vezi.
V imenu slovenskih organizacij v Videmski pokrajini je zbrane pozdravila kulturna delavka iz Terskih dolin Luisa Cher ter jim zaželela, naj leto mine v zaupanju in sodelovanju. Razmišljala je o prizadevanjih njihovih organizacij, ki slovensko kulturno dediščino poskušajo ohranjati tako, da jo čim bolj vklapljajo v vsakdan ljudi. Ključna pa je po njenem mnenju tudi zagotovitev takšnih razmer, da bodo mladi želeli ostati v tamkajšnjih dolinah. Evropska poslanka Tanja Fajon je v slavnostnem govoru izpostavila posebno zgodovino teh krajev in pomembno dejstvo, »da dogodki niso uničili slovenstva pri onih, ki so ostali na drugi strani meje«. Kot je poudarila, manjšine v današnjem svetu nikakor ne odvzemajo, temveč krepijo – tudi evropsko idejo o združevanju. Pri tem je opozorila, da skrb za manjšino ne more biti zgolj naloga države, v kateri ta živi, ampak je ključna tudi podpora matične države. Po njenem mnenju lahko razpisi za čezmejno sodelovanje za manjšine predstavljajo veliko priložnost, poseben primer dobre prakse pa vidi v dolgoletni tradiciji srečevanj med Slovenci Videmske pokrajine in Posočja.
Nekdanji načelnik Upravne enote Tolmin Zdravko Likar, gonilna sila mnogih srečanj Slovencev z obeh strani nekdanje meje in sploh nepogrešljivo ime pri povezovanju Posočja s sosednjo Benečijo, je letošnji Gujonovi priznanji podelil Centru za kulturne raziskave v Bardu za polstoletno kulturno poslanstvo v Terskih dolinah in Podružnici Glasbene matice Špeter za 40 let glasbenega poslanstva v Benečiji. Ob Likarjevi nedavni upokojitvi so mu v zahvalo za vso dosedanje neumorno delo župani občin Bovec, Kobarid in Tolmin Valter Mlekuž, Robert Kavčič in Uroš Brežan podarili likovno delo, katerega izkupiček je šel v dobrodelne namene slepim in slabovidnim umetnikom.
V kulturnem delu programa, nad katerim je bdel Robert Trampuž, so nastopili Moški pevski zbor Golobar iz Bovca, Bardski oktet iz Terskih dolin, varovanke Podružnice Glasbene matice Špeter, Gledališka skupina Bovec in Beneško gledališče. Za pomoč pri izvedbi pa so se organizatorji zahvalili tudi Zavarovalnici Triglav in Javnemu skladu RS za kulturne dejavnosti.