Les iz občinskih gozdov v odkup posameznikom
Občina Tolmin je med najbolj gozdnatimi slovenskimi občinami, les na panju z njenih gozdnih zemljišč pa je po predhodni odobritvi Zavoda za gozdove naprodaj tudi fizičnim osebam, in sicer za lastno kurjavo največ 25 kubičnih metrov letno.
Po podatkih Zavoda za gozdove je delež gozdnatosti na območju občine Tolmin lani znašal 76 odstotkov, letošnja mrzla zima pa je nekoliko bolj spodbudila tudi sečnjo dreves v občinskih gozdovih. Kot pojasnjuje Sanja Sivec Levpušček iz občinske pravne službe, je tako imenovani les na panju fizičnim osebam v skladu z veljavnim cenikom na voljo po ugodni ceni najmanj 14,76 evra brez DDV-ja, pri čemer posameznik s posekano bruto lesno maso v enem letu ne sme preseči 25 kubičnih metrov.
Postopek za odkup lesa na panju ni zapleten. Posameznik sam ali s pomočjo revirnega gozdarja najde parcelo, na kateri bi izvedel posek. Revirni gozdar nato odkaže drevesa za posek na dogovorjeni parceli in v imenu Zavoda za gozdove lastniku gozda, v tem primeru občini, izda odločbo o odobritvi poseka. Sledi objava namere o sklenitvi neposredne pogodbe za prodajo odkazanega lesa na panju, ki je na spletni strani občine objavljena najmanj 15 dni. Namera natančno opredeljuje, za katero gozdno parcelo gre in kolikšna je količina lesa na njej, v času objave pa se interesenti lahko nanjo pisno odzovejo. Občina postopek zaključi s sklenitvijo pogodbe z edinimi oz. najugodnejšim ponudnikom in izdajo računa za odkazano količino lesa.
Posameznik lahko posek opravi šele po sklenitvi pogodbe. »Dela morajo biti izvedena kakovostno in v skladu s pravili gozdarske stroke, pri čemer se je treba zavedati, da je delo v gozdu zahtevno in nevarno, zato ga lahko opravljajo samo strokovno usposobljene osebe,« še opozarja Sanja Sivec Levpušček. Les na panju v večjih količinah sicer občina prodaja tudi registriranim družbam, vendar mora pri vrednostih, višjih od 4.000 evrov, obvezno razpisati javno zbiranje ponudb ali javno dražbo.