Afriška prašičja kuga: Objava načrtov ravnanja upravljavcev lovišč
Osnovni podatki
Afriška prašičja kuga (APK) je nalezljiva virusna bolezen domačih in divjih prašičev, za katero ni cepiva. Bolezen ne predstavlja nevarnosti za zdravje drugih živalskih vrst in ljudi. Čeprav v Sloveniji še ni bila ugotovljena, pa predstavlja njeno širjenje iz vzhoda Evrope proti zahodu vse večje tveganje tudi za populacije domačih in divjih prašičev v Sloveniji.
Za izvajanje nujnih ukrepov za preprečevanje in zgodnje odkrivanje APK pri divjih prašičih, za zmanjševanje tveganja za vnos in širjenje APK v Sloveniji ter izvajanje nujnih ukrepov za obvladovanje in izkoreninjenje APK pri divjih prašičih v Sloveniji je bil lani sprejet Zakon o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge (Uradni list RS, št. 200/20). Na njegovi podlagi je bil 22. 1. 2021 objavljen Sklep o določitvi visoke stopnje ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih (Uradni list RS, št. 10/21), ki določa, da za celotno ozemlje Slovenije velja visoka stopnja ogroženosti zaradi neugodne epizootiološke situacije glede APK pri divjih prašičih v sosednjih državah.
Upravljavci lovišč in lovišč s posebnim namenom morajo zato pripraviti načrt ravnanja in ga tudi objaviti. Na območju občine Tolmin deluje sedem lovskih družin, njihove načrte upravljanja pa objavljamo na tej strani.
Vir zapisanega: http://www.afriskaprasicjakuga.si/, 1. 4. 2021