Projekt Merlin CV bo Tolminu pričaral duh časa tolminskih grofov
Projekt MerlinCV poteka pod okriljem programa Interreg Italia-Slovenija. Gre za dobra 2,5 milijona evrov vreden strateški projekt. Začel se je 1. januarja 2019 in bo trajal do konca leta 2021. Občina Tolmin v njem sodeluje kot eden od osmih partnerjev z obeh stani meje, drugi partnerji so še Znanstveno-raziskovalno središče Koper, Dipartimento di Studi Umanistici - Università Ca’Foscari Venezia, Turistično gostinska zbornica Slovenije, Comune di Salzano, ARIES scarl - Camera di Commercio Venezia Giulia Trieste Gorizia, Consorzio Comunità Collinare del Friuli in Občina Pivka. V ta namen bo Občina Tolmin pridobila dobrih 226 tisoč evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, sama pa bo prispevala slabih 40 tisoč evrov. Pri izvedbi sodelujeta tudi Zavod za turizem Dolina Soče in Tolminski muzej. S prijavo na projekt se želi dodati še večji pomen izjemni naravni in kulturni dediščini območja Kozlovega roba.
Tolminski grad je nedvomno eden od najbolj pomembnih identitetnih elementov Tolmina in širše Tolminske, predvsem v povezavi s časom tolminskih grofov in tolminskega punta. Za domačine je že dolgo ena najbolj priljubljenih sprehajalnih poti. S podporo projektnih sredstev pa bi temu območju dali tudi primerno ureditev in s tem nove možnosti za turistični razvoj. Glavnina projektnih aktivnosti bo potekala v letošnjem letu. V sklopu projekta se načrtuje tudi izvedba večje javne prireditve.
Na območju severnega obzidja razvalin gradu na Kozlovem robu obstaja velika verjetnost novih arheoloških odkritij, zato bodo v mesecu maju in juniju tam izvedena tudi obsežna arheološka izkopavanja. Na razgledni točki na vrhu pa bosta postavljena dva nova panoramska daljnogleda. Ena od zanimivejših pridobitev bo tudi 3D predstavitev makete gradu na Kozlovem robu, ki si jo bo lahko sprehajalec naložil na svojo mobilno napravo. Po zaključku arheoloških izkopavanj na gradu pa bo pozornost usmerjena še v eno pomembno ostalino grajske stavbne dediščine v Tolminu in sicer na območje patriarhovega dvorca na Doru, kjer bodo prav tako izvedene temeljite arheološke raziskave.
Projekt MerlinCV bo tako pomembno pripomogel k vzpostavitvi novega turističnega produkta Tolmina, slonečega na bogatem izročilu tolminskih grofov in tolminskega punta. Na ta način bo prispeval k še večji odličnosti turistične ponudbe. Skozi mreženje z lokalnimi in mednarodnimi partnerji se bodo obogatile vsebine, s čimer se bo izboljšalo tudi tržno pozicioniranje turistične destinacije. MerlinCV bo tako v Tolminu »pričaral« duh časa tolminskih grofov.
Projekt MerlinCV je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.