Ob nemški kostnici spomnili na pomen sodelovanja in združevanja
Pri nemški kostnici v Tolminu je danes potekala slovesnost ob prenovi 82 let starega objekta, v katerem so se padlim s polaganjem vencev poklonili župan Občine Tolmin Uroš Brežan, nemški veleposlanik Klaus Riedel in državni sekretar z Ministrstva za obrambo Uroš Lampret.
V minulih mesecih je nemška kostnica nad reko Sočo, v kateri je pokopanih okoli 1000 nemških vojakov, padlih v prvi svetovni vojni doživela temeljito prenovo. Zamenjana je bila strešna kritina, urejena je bila razsvetljava notranjosti in očiščeno obzidje. Prav tako je bilo poskrbljeno za ureditev poti do kostnice, odstranjena pa so bila tudi odmrla drevesa, s čimer se je odprl čudovit pogled na reko Sočo, kar daje kostnici še poseben čar. Pri projektu je moči združilo več organizacij, saj je bila obnova ob finančnem vložku občine sofinancirana tudi s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj znotraj programa Interreg Slovenija-Italija, v sklopu projekta Walk of peace, ki sta ga ob tokratni slovesnosti predstavila tudi direktor Posoškega razvojnega centra Simon Škvor in direktoric Ustanove Fundacije poti miru Maša Klavora. Vsi govorniki pa so poudarili pomen takšnih objektov za razumevanje preteklosti in drugačno načrtovanje prihodnosti.
Tolminski župan Uroš Brežan je pri tem spomnil na moč in pomen povezovanja, ki je ključno za Evropo in svet in ki mu skozi delovanje na lokalni ravni sledi tudi tolminska občina. »Projekt obnove nemške kostnice je nastal na podlagi ideje Ustanove Fundacije poti miru, s pomočjo Posoškega razvojnega centra ter v sodelovanju s Tolminskim muzejem in občino Tolmin. To je model sodelovanja večih institucij, ki se ga poslužujemo na različnih področjih in na podlagi pridobljenih izkušenj vem, da bomo s skupnim delom ter sodelovanjem, tudi med občinami v Posočju, lahko nadaljevali z doseganjem skupnih ciljev. Hkrati se mi zdi pomembno spomniti, da so nas združili prav spomeniki, ki nas spominjajo na grozote prve svetovne vojne. To nam je v opozorilo, da Evropa lahko živi le z odprtimi mejami, s povezovanjem, združevanjem in v prijateljstvu. Tega se je še bolj pomembno zavedati v času porajajočih se nacionalizmov, ki so prikladni za notranjepolitično rabo, a so v preteklosti naši deželi, Evropi, našemu skupnemu prostoru prinesli veliko gorja. Naj bodo trenutki, kakršen je današnji, opomin. Naj bodo priložnost, da se naša prihodnost začrta v duhu sodelovanja, prijateljstva in skupnih ciljev,« je dejal župan Občine Tolmin Uroš Brežan.
Nemški veleposlanik je v svojem govoru spomnil na visoke številke padlih v prvi svetovni vojni v krajih ob reki Soči. V 12 bitkah na soški fronti je življenje izgubilo več kot pol milijona vojakov iz Italije, različnih delov avstroogrske monarhije, iz Slovenije, Nemčije in od drugod. »Dolžnost prihodnjih generacij je ohranjanje spomina na mrtve. Ta nam je v opomin, da moramo nadaljevati prizadevanje za dosego sprave. Na pogorišču vojn prve polovice 20. stoletja je nastal evropski projekt, sovražniki so postali prijatelji. Ko govorimo o evropski spravi, ima sicer večina pred seboj slike zgodovinskih stiskov rok voditeljev evropskih držav. A nič manj pomembne niso lokalne pobude za medsebojno razumevanje. Še posebej lep primer pobud za premostitev prepadov predstavlja Pot miru, ki povezuje lepote narave s številnimi muzeji in drugimi kraji spomina in na ta način omogoča podoživljanje. V naslednjih mesecih bo tudi Nemčija na nek način vodila gradnjo evropskega projekta. Prvega julija bomo namreč prevzeli predsedovanje svetu Evropske unije skupaj s Portugalsko in Slovenija. V okviru našega trojčka si nameravamo še naprej prizadevati za močno in solidarno Evropo,« je poudaril nemški veleposlanik Klaus Riedel in se ob tem spomnil tudi vojakov, ki so pokopani na italijanskem vojaškem pokopališču pri Kobaridu, avstroogrskih vojakih na pokopališču v Modrejcih in vse tistih žrtev, katerih posmrtnih ostankov ni bilo mogoče najti.
V imenu države se je z Ministrstva za obrambo padlim poklonil državni sekretar Uroš Lampret. »Nemška kostnica je ena izmed osrednjih točk na Unescovem poskusnem seznamu svetovne dediščine in eden od spominskih krajev, povezanih v Pot miru od Alp do Jadrana. Ta izvirna spominska pot nadgrajuje spomin na vojno, ki je brezobzirno jemala mlada življenja, z jasnim sporočilom o miru in strpnosti. Prepričan sem, da je naše skupno poslanstvo prav to – da si v luči spomina na vso bolečino, ki so jo naši narodi pretrpeli v preteklem stoletju, še močneje prizadevamo za prijateljske odnose in sodelovanje! Prejšnje stoletje je svet temeljito pretreslo. Pretreslo je tudi naš narod in našo domovino. Evropa se je po drugi svetovni vojni obnovila in povezala na novih, demokratičnih in svobodoljubnih temeljih. Žal je mir tudi danes marsikje po svetu še vedno nedosegljiv ideal. Na različnih delih sveta se še vedno dogajajo krvavi vojni konflikti. Zato verjamem, da je ta slovesnost, na kateri se spominjamo mladih ljudi, ki so izgubili svoje življenje na bojnem polju, za nas priložnost, da obnovimo svojo zavezo, da bomo storili vse, da se taka človeška morija nikoli več ne ponovi. Danes pripadniki Slovenske vojske skupaj s pripadniki nemške vojske in drugimi sodelujejo v številnih mednarodnih operacijah in misijah v podporo miru. Zvezna republika Nemčija je nasploh strateška, politična in najpomembnejša gospodarska partnerica Republike Slovenije. V prihodnje nameravamo okrepiti tudi obstoječe dvostransko sodelovanje med državama na obrambnem področju,« je poudaril državni sekretar z Ministrstva za obrambo Uroš Lampret.
Po svečanem dogodku pri kostnici je sledilo še odprtje razstave Tolminskega muzeja Nemške kostnice med Sočo in Piavo, ki sta jo skupaj pripravila direktorica muzeja mag. Damjano Fortunat Černilogar in italijanski strokovnjak dr. Mauro Baccichet. Razstava, ki predstavlja podobne objekte tudi od drugod in je poučen sprehod skozi zgodovino nekega obdobja, bo odslej na ogled na ploščadi pred Tolminskim muzejem.
Tanja Volarič Karlo, odnosi z javnostmi