Odziv SENG na zahtevne hidrološke razmere v porečju Soče ob zadnjem deževju
Nedavne ujme in njihove posledice so bile povod za sestanek, na katerega je župan Alen Červ povabil ključne predstavnike družbe Soške elektrarne Nova Gorica (SENG) – generalnega direktorja Mitjo Gorjana, tehničnega direktorja Rajka Volka in direktorico razvoja mag. Alido Rejec. Ti so županu in sodelavcem predstavili ukrepanje SENG-a v obdobju zadnjih obilnih padavin in visokih voda ter ob tej priložnosti pojasnili hidrološke značilnosti Soče in njenih pritokov. »Podjetje SENG je eden ključnih deležnikov pri upravljanju z vodotoki v naši občini. Veseli me, da naše sodelovanje bazira na odprti komunikaciji in stalnem pretoku informacij, prek katerih skupaj načrtujemo ukrepe za zmanjševanje vpliva vremenskih ujm na vodostaje naših rek. Na osnovi preučenih podatkov lahko potrdim, da je SENG ustrezno ukrepal tudi med nedavnimi neurji, vendar je konfiguracija strug Soče in Idrijce takšna, da se pri tako ekstremnih deževjih poplavljanju v celoti ni mogoče izogniti,« je po sestanku povedal župan Červ.
Kot je znano, je na območju tolminske občine med 25. oktobrom in 5. novembrom 2023 padla rekordna količina padavin, kar je botrovalo tudi rekordnemu pretoku največjih rek. V tem obdobju je po podatkih SENG-a pretok Soče narasel za 50-krat, Idrijce za 120-krat, Bače pa kar za 170-krat v primerjavi z obdobjem pred nastopom visokih vod. Kot so povedali predstavniki družbe, se je zadnji izreden padavinski dogodek 27. oktobra približal rekordnim vrednostim pretokov približno 2.000 m3/s, vendar družbe ni presenetil: »Že pred napovedanim padavinskim dogodkom so zaposleni preventivno znižali gladino jezera na najnižjo dovoljeno koto in kljub izrednim razmeram s pravočasnim in ustreznim delovanjem zagotovili maksimalno možno poplavno varnost ob rekah Soči in Idrijci ter zmanjšali nastanek lokalnih erozijskih pojavov na območju akumulacijskega jezera. Znotraj družbe SENG je bil aktiviran štab civilne zaščite.« Poudarili so, da redno spremljajo in analizirajo vremenske napovedi z namenom prilagajanja jezovnih naprav visokim vodam. Dodatno ima družba postavljena merilna mesta na sotočjih Soče in Idrijce, Idrijce in Bače ter pri čolnarni na Mostu na Soči. To upravljalcem omogoča pravočasno reagiranje in prilagajanje različnim padavinskim dogodkom.
Predstavniki SENG-a so razložili še, da »so na reki Soči so že od 90. let prejšnjega stoletja vzpostavljeni številni ukrepi, ki zagotavljajo optimalno hidravlično prevodnost vodotoka. Optimalne hidravlične razmere se zagotavljajo s prilagajanjem obratovanja elektrarn, rednim monitoringom in kontrolami gladin akumulacij ter spremljanjem napovedi padavin.« K temu pomembno prispevajo tudi lovilne jame za zajem proda na Tolminki, Bači in Soči ter redno čiščenje naplavin na koncesijskem območju. Dodatne ovire predstavljajo naravne ožine v akumulaciji HE Doblar, ki pomembno vplivajo na dvig gladine ob visokih vodah, na kar pa pri pretoku Soče, večjim od 1.400 m3/sekundo tudi manipulacija z zapornimi organi na jezu Podselo nima vpliva. Vnaprejšnja popolna ali pa hitra spraznitev akumulacijskega jezera – tako SENG – v takšnih primerih ne pride v upoštev, saj bi s tem na bregovih tvegali plazove oz. udore zemljine. Morfologija tega relativno majhnega akumulacijskega jezera je zaradi množice naravnih ožin pravi unikum, pojasnjujejo na SENG. Najožja je tista pod Drobočnikom, na nivo Idrijce in Bače pa najbolj vpliva ožina pod Postajo. Struga Soče se močno zoži tudi pod mostom na Mostu na Soči. Načrtovana rekonstrukcija tega objekta predvideva tudi izvedbo največje dopustne razširitve te ožine, kar bo prispevalo tudi k večji poplavni varnosti.
Močno deževje z vsemi posledicami v letošnjem in požari v preteklem letu nas opozarjajo na nujnost prilagoditev bolj ekstremnim vremenskim razmeram. Predstavniki Občine Tolmin in SENG-a so se na sestanku med drugim dogovorili, da se za tovrstne ekstremne dogodke pripravi poseben akcijski načrt komuniciranja in obveščanja.