Predsednica RS Nataša Pirc Musar na dvodnevnem obisku v Posočju
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je svoj dvodnevni delovni obisk Posočja včeraj dopoldne začela v Baški grapi. Gre za prvi tovrstni regijski obisk, v okviru katerih se bo v prihodnje v pogovorih s predstavniki lokalnih skupnostih in druženju s krajani seznanjala s pogoji življenja in ustvarjanja v različnih delih Slovenije. V Podbrdu so predsednico sprejeli župan Občine Tolmin Alen Červ, podžupan Tomaž Štenkler in občinska svetnica Alenka Zgaga. Predstavili so ji ključne teme, ki vplivajo na kakovostživljenja ljudi v Baški grapi. Kot so izpostavili, se že tako redke institucije v teh krajih (osnovna šola, dom starejših občanov, ambulanta družinske medicine) soočajo predvsem z velikim pomanjkanjem kadra, kar je posledica tako izseljevanja mladih kot tudi slabih cestnih povezav oziroma javnega prometa. Zaradi pomanjkanja zdravnikov pogosto sameva tudi ambulanta v Podbrdu, edina v tej ozki dolini Bače.
V Podbrdu se sicer pravkar zaključuje obnova ceste skozi naselje, a slednja bi bila potrebna tudi na številnih drugih odsekih ceste skozi Baško grapo, saj je ta ozka, nevarna in nepregledna, so izpostavili. Pomembno vlogo v teh krajih ima železnica oziroma tako imenovana Bohinjska proga, ki je bila zgrajena že davnega leta 1906. Ta omogoča vožnjo skozi Baško grapo tudi z avtovlakom, kar je svojevrstna posebnost in prispevek k trajnostni mobilnosti. Skozi Bohinjski predor prav v teh dneh poteka tudi gradnja novega kablovoda, saj tamkajšnji kraji ob nevihtah včasih za dan ali dva ostanejo brez elektrike, nekaj območij pa je še vedno brez mobilnega signala in širokopasovne povezave. Po uvodnem pogovoru je predsednica republike skupaj z županom in sodelavci obiskala zaposlene in otroke v Osnovni šoli Simona Kosa Podbrdo. Zaradi že omenjenega izseljevanja mladih je otrok iz leta v leto manj, trenutno jih to šolo obiskuje le še 32, zato se krajani bojijo za obstoj šole v prihodnje. Predsednica je pred odhodom iz Podbrda pozdravila tudi oskrbovance in zaposlene v Domu upokojencev Podbrdo. V prostorih doma deluje tudi edina pošta v tej dolini, za katero je dom pridobil koncesijo, potem ko jo je Pošta Slovenije tam ukinila. Kot so izpostavili predstavniki občine, se bojijo, da bi se to zgodilo tudi z edino manjšo trgovino, ki še tam deluje.
Na Grahovem ob Bači sta predsednica tamkajšnje krajevne skupnosti Martina Levpušček in poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Miha Vencelj predsednici predstavila škodo, ki jo je povzročil še vedno aktiven plaz v naselju, ki z drsenjem ogroža kar nekaj hiš. Predstavila sta ji načrte za njegovo sanacijo kot tudi potek obnove državne ceste, ki je na več delih poškodovana. Med Podbrdom in Tolminom so trenutno kar tri cestne zapore, zato večji avtobusi na tej relaciji ne morejo voziti. Predsednica republike si je ogledala tudi prizorišče, kjer je bil med letoma 1947 in 1948 posnet prvi slovenski zvočni celovečerni igrani film Na svoji zemlji v režiji Franceta Štiglica. Leta 2012 so Občina Tolmin in partnerji s pomočjo evropskih sredstev vzpostavili Tematsko pot Na svoji zemlji, ki kot eden večjih turističnih produktov v Baški grapi povezuje dediščino filma s prostorom Baške grape, kjer je bila posneta večina prizorov.
Predsednica Nataša Pirc Musar je v pogovoru s predstavniki občine poudarila zadovoljstvo, da navkljub vsem preprekam, resnično zahtevnim pogojem, v katerih živijo in delujejo, krajani Baške grape še vedno ustvarjajo uspešne projekte. Čez nekaj dni bo med drugim v Podbrdu potekal že 22. edinstven Gorski maraton štirih občin, ki se ga vsako leto udeleži na stotine tekačev, tudi iz tujine. »Vse to govori o tem, da tu živijo delovni, vztrajni in iznajdljivi ljudje, ki pa si brez dvoma zaslužijo tudi posluh države, da jim pomaga odpraviti vsaj katero od predstavljenih preprek,« je izpostavila predsednica republike.
Delovni obisk se je nadaljeval v Tolminu, kjer se je predsednica na Gimnaziji Tolmin z dijaki pogovarjala o vlogi Slovenije v Evropski uniji in svetu, pa tudi o domačih temah, kot so npr. ocene slovenskega šolskega sistema, vizija vračanja izobražencev domov v Zgornje Posočje in plačljivost dostopa do naravnih znamenitosti. Popoldne je predsednica obiskala še Varstveno delovni center (VDC) Tolmin ter nagovorila tamkajšnje zaposlene in varovance. VDC Tolmin bo letos praznoval 40-letnico delovanja, zato jim je zaželela uspešno delo tudi naprej. Obisk v občini Tolmin je predsednica zaključila v uspešnem podjetju Smarteh, kjer so jo zaposleni seznanila z njegovim delovanjem. Gre za podjetje inovatorjev, razvijalcev procesnih rešitev, ki med drugim letno proizvede tisoče krmilnikov za velike ladje, križarke, naftne ploščadi in luksuzne hotele po vsem svetu.
Regijski obisk je predsednica nadaljevala v Kobaridu, kjer si je skupaj z ekipo župana Občine Kobarid Marka Matajurca najprej ogledala potek gradnje centra za zaščito in reševanje, nato pa se na delovnem kosilu srečala z župani treh posoških občin in najvišjimi predstavniki nekaterih skupnih zavodov. Večer je bil namenjen druženju z občani, v kobariškem kulturnem domu se je s predsednico Natašo Pirc Musar pogovarjal novinar Blaž Močnik, na dogodku pa so nastopili tudi učenci Glasbene šole Tolmin, in sicer iz matične šole v Tolminu ter oddelkov v Bovcu, Kobaridu in na Mostu na Soči.
Danes predsednica nadaljuje obisk na Bovškem, kjer se je najprej srečala s prostovoljci, v nadaljevanju pa v spremstvu ekipe župana Valterja Mlekuža obišče podjetje Mahle Electric Drives Bovec ter si ogleda gradnjo nove športne dvorane in Ribiško hišo na Kalu - Koritnici. Obisk Posočja bo zaključila v Mlekarni Planika Kobarid.
(povzeto iz sporočila za javnost)