Vse najboljše, Slovenija! s pozivi k večji enotnosti in sodelovanju
Osrednjo občinsko slovesnost ob dnevu državnosti je letos že tretjič zapored programsko bogato dopolnil tradicionalni koncert Vse najboljše, Slovenija! Pri organizaciji je tako Občina Tolmin moči znova združila ne le z obema veteranskima organizacijama, in sicer Območnim združenjem veteranov vojne za Slovenijo (OZVVS) Gornje Posočje ter Društvom veteranov SEVER Severne Primorske, pač pa tudi s Komornim zborom Musica Viva Tolmin. Zaradi slabe vremenske napovedi je bilo treba prireditev 21. junija z odra Tminskega poletja preseliti v dvorano Glasbene šole Tolmin, kar pa ni odvrnilo številnih obiskovalcev, ki so jo dodobra napolnili.
Uvodoma sta zbrane nagovorila podžupan Oton Bratuž v imenu Občine Tolmin in v imenu veteranov predsednik OZVVS Gornje Posočje Iztok Uršič. Oba sta z obžalovanjem ugotavljala, da v slovenski družbi za razliko od trdne enotnosti pred 33 leti danes vlada razdvojenost, prst pa uperila predvsem v državno politiko, ki bi po njunem morala prva biti zgled vsem ostalim. »Če bi pred 33 leti med nami vladala taka razdeljenost, kot smo ji priča v današnjih časih, potem gotovo ne bi dosegli svoje države. Vsi vemo, da je osnovno pravilo uspeha na katerem koli področju razumevanje med akterji, medsebojno spoštovanje, trdo delo in pozitivno vzdušje. To velja tako za osnovno celico naše družbe, torej družino, kot za delovni kolektiv v podjetju, športne ekipe in velja tudi za politično vodstvo države,« je dejal podžupan Bratuž. Podobno je razmišljal predsednik OZVVS Gornje Posočje Iztok Uršič: »Skupaj smo zgradili to našo domovino, zato ne smemo dovoliti, da bi podlegli politiki, ki razdvaja. Prenesimo enotnost, ki nas spremlja ob športnih dogodkih, ko navijamo za naše uspešne športnike, ko se veselimo uspešnih gospodarstvenikov, kulturnikov, in znanstvenikov, tudi v naše demokratično družbeno življenje. Ne vemo, kaj nam bo prinesel čas, toda lepa prihodnost bo naša le, če bomo sledili lepim zgledom generacij, ki so prispevale, da smo prišli do naše svobodne Slovenije.«
Program koncertnega dela slovesnosti, ki ga je pripravil Komorni zbor Musica Viva z zborovodkinjo Eriko Bizjak, so tradicionalno dopolnili še glasbeni gostje. Tokrat so bili to Vokalna skupina Snežet ter vokalista Ana Gabršček Tacol in Miklavž Tacol, ker pa so bila rdeča nit tokratne izvedbe barvita slovenska narečja, so oder prepustili še govorcem, ki so obiskovalce z iskrivimi pripovedmi in zgodbami popeljali na različne konce Slovenije in tudi čez njene državne meje. Marina Cernetig, Stanka Golob, Tatjana Šalej Faletič, Petra Lamprečnik Rakušček, Maja Lapanja, Ivo Černe, Pavla Čopi, Janja Barič in Martin Šavli so v svojih narečjih občinstvo popeljali od Prlekije, Koroške in Štajerske vse do Vipavske, Benečije in seveda Tolminske. Vsi so svoje pripovedi sklenili tudi z željami za domovino in njene prebivalce. Skupna želja, ki je izzvenela ob koncu slovesnosti, pa je bila, naj nas naš poseben jezik, ki poje v desetinah odtenkov, glasov in zmožnostih, povezuje še daleč v prihodnost.
(Špela Kranjc in Simona Skočir)